top of page
BookVision 2023

Vernisáž BookVision 2023 dne 24. 5. 2023

25. 5. – 23. 6. 2023 GAFU Ostrava

„Knih se jen tak nezbavíme.“ Citátem Umberta Eca by se dal shrnout druhý ročník mezinárodní studentské soutěže BookVision. Tento ročník zaznamenal výrazný (trojnásobný) nárůst přihlášených studentských prací i zapojení celkově (dvojnásobně) více škol z České republiky i ze zahraničí oproti minulému ročníku. Studenti přihlásili celkem 108 prací, z nichž odborná porota vybrala 62 prací pro společnou výstavu a také vítězné a další oceněné práce. Mimo české a slovenské školy se zapojili studenti z Polska, Ukrajiny, Belgie, Švýcarska a Španělska.

 

Zdá se, že i v současné době je pro mladou generaci kniha velmi aktuálním výtvarným prostředkem, který nachází své místo napříč obory, je vhodným výstupem pro umělce mnoha zaměření, jak dokládají i ateliéry, ze kterých studenti hlásili své práce. Kromě oborů zaměřených na grafický design, kresbu a ilustraci je studijní specializace účastníků mnohem rozmanitější a jejich studium zahrnuje obory, jako jsou např. fotografie, malířství, grafika, sochařství, video i performance. 

 

Soutěž je zaměřena na kolektivní prezentaci autorských knih a dalších uměleckých knižních výstupů u nastupující generace s mezinárodním přesahem. Zároveň určitým způsobem zjišťuje aktuálnost autorské knihy a případný přechod média do digitální sféry. Z tohoto hlediska se ovšem v rámci soutěže jeví, že je kniha jako fyzický předmět u mladé generace stále upřednostňovanou podobou. 

BookVision pořádá již po druhé ateliér Knižní design Fakulty umění Ostravské univerzity pro studenty vysokých uměleckých škol a pedagogických fakult. Na vernisáži výstavy ve středu 24. 5. 2023 v GAFU v Ostravě proběhne vyhlášení vítězných a oceněných prací.

Julie Kačerovská

kurátorka výstavy

julie.kacerovska@osu.cz

+420 732 719 157

 

 

BookVision 2023

24. 5. – 23. 6. 2023

Galerie Fakulty umění (GAFU)

Černá louka 3398, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

 

Kurátorka: Julie Kačerovská

Grafický design: Jakub Konvica

Technické řešení: Marek Franz

Spolupráce: Ivo Sumec

Výstava se koná pod záštitou Fakulty umění Ostravské univerzity a byla finančně podpořena

Ministerstvem kultury ČR a statutárním městem Ostrava.

bottom of page